Product Description
Elements Loveseat with Storage, 47" x 29.75" x 35.5", Ice Cube.
Need a stylish outdoor seating and storage solution for your patio, porch, deck, or backyard? The Suncast® Elements® Love Seat is what you need. This loveseat has a beautiful wicker pattern to complement any décor, plus the seat has built-in storage. Featuring durable, multi-wall resin construction, this loveseat is designed for year-round use and easy maintenance.
Why customers choose this product
- Decorative wicker pattern enhances any décor.
- Conveniently stores outdoor accessories under seat.
- Multi-wall construction for strength and stability.
- Easy to clean and maintain.
- Comfortable and ergonomically friendly.
- Supports up to 450 lbs.
- Convenient built-in storage (23 gallon capacity).
- Extra-large armrests.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Outdoor Loveseats & Two-Seat Settees |
|---|---|
| Seat Color | Ice Cube |
| Color Family | White |
| Back Color | Ice Cube |
| Base/Frame Color | Ice Cube |
| Overall Width | 47" |
| Overall Depth | 29.75" |
| Overall Height | 35.5" |
| Overall Weight Capacity | 450 lb |
| Individuals Accommodated | 2 |
| Seat Width | 42.25" |
| Seat Depth | 20" |
| Seat Height | 17" |
| Seat Surface Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Back Surface Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Base/Frame Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Base/Frame Material Family | Plastic |
| Weight (Fully Assembled) | 45 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once


