Product Description
Chill Refresh for Creation 300, Black.
Transform your beverage offerings with the FLAVIA® Chill Refresh module, the perfect addition to the Creation 300 Brewer*. This module lets you brew a variety of cold drinks, including cold brew coffee, iced coffee, infused waters, and iced teas, giving you a true hot-and-cold, all-in-one beverage system experience. Ideal for workplaces, it enables you to craft unique, cafe-style hot and cold beverages that will keep employees, clients, and guests refreshed and satisfied. Whether you're looking to energize your team or impress your visitors, the FLAVIA® Chill Refresh module is the perfect solution for every occasion.
Why customers choose this product
- When paired with the C300 brewer, this add-on provides drinks to make the office a little cooler.
- Can be used with cold brew coffees, teas and infused waters.
- Can only be used with the C300.
- Perfect add-on module that unlocks the capability to brew delicious cold drinks.
Technical Specifications
| Global Product Type | Single Cup Coffee Brewers |
|---|---|
| Width | 10.1" |
| Depth | 15.7" |
| For Use With | FLAVIA® Creation 300 |
| Height | 16.5" |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once

















