Product Description
Single JBT Tissue Dispenser, 10.69 x 4.8 x 11.2, Black.
This sleek, modern toilet paper dispenser offers true universal dispensing. It is able to handle any brand or quality of paper or tissue, for operational freedom and cost savings. It is easy to install, load and use while utilizing the same waffle key across the line. The viewing window allows for easy monitoring of paper levels. It is engineered and constructed with durability in mind.
Why customers choose this product
- Able to handle any brand or quality of paper or tissue, for operational freedom and cost savings.
- Easy to install, load and use while utilizing the same waffle key across the line.
- Engineered and constructed with durability in mind.
- Viewing windows allow for easy monitoring of paper.
- Core diameter 3.25" standard.
Technical Specifications
| Global Product Type | JRT Jr. Roll, Single Toilet Paper Dispensers |
|---|---|
| For Roll Size | 3.25" Core Diameter |
| Roll Type | Standard |
| Dispenser Capacity (text) | 9" JBT Roll |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 10.69" |
| Depth | 4.8" |
| Height | 11.2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















