Product Description
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. High-pressure laminate top resists marking. Two cord management grommets in top and one cord pass through grommet in modesty panel. Connects Single Pedestal Desk, Desk Shell or Peninsula to Single Pedestal Credenza, Credenza Shell or Corner Unit to form a "U" workstation.
Why customers choose this product
- Connects Single Pedestal Desk, Desk Shell or Peninsula to Single Pedestal Credenza, Credenza Shell or Corner Unit to form a U-Workstation.
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- High-pressure laminate tops resist marking.
- Cord routing grommets in top and back.
From HON®
A management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Contract grade high-pressure laminate provides maximum protection against scratches and spills. Waterfall-shaped edges and rounded corners are easy on arms. Robust construction endures moving and handling to ensure a long life. Desks, credenzas, returns, files, storage cabinets and bookcases ship fully assembled (ready to set in place) to ease and speed installation. Locks to secure files and storage; HON "One Key" interchangeable lock design makes re-keying quick and easy. Grommets in desk, credenzas, bridges and returns to route/hide cords and reach power outlets.
- Iconic Design, Lasting Performance.
- Contract grade high-pressure laminate provides maximum protection against scratches and spills.
- Waterfall-shaped edges and rounded corners are easy on arms.
- Robust construction endures moving and handling to ensure a long life.
- Desks, credenzas, returns, files, storage cabinets and bookcases ship fully assembled (ready to set in place) to ease and speed installation.
- Locks to secure files and storage; HON "One Key" interchangeable lock design makes re-keying quick and easy.
- Grommets in desk, credenzas, bridges and returns to route/hide cords and reach power outlets.
Technical Specifications
| Color(s) | Cognac |
|---|---|
| Global Product Type | Bridges |
| Color Family | Cherry |
| Overall Width | 42" |
| Overall Depth | 20" |
| Overall Height | 29.5" |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| For Use With | HON® 10700 Series Single Pedestal Desk, Desk Shell, Peninsula, Single Pedestal Credenza, Credenza Shell and Corner Unit |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
You can only compare four products at once













