Product Description
12-in-1 USB-C Multi-Port TAA Compliant Docking Station, Black.
Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multiport docking station. It has dual HDMI ports for transmitting 8K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multiport docking station has 3 USB 3.0 superspeed ports, SD and TF card reader slots, and one RJ45 Port.
Why customers choose this product
- Dual 4K video output via dual Displayport.
- Type-C connection.
- Up to 100 W power delivery.
- Multiple displays.
- Fast and stable Internet connection.
- Up to 5 Gbps transfer speeds.
What's in the package
Power Adapter; Quick Start Guide
Technical Specifications
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
|---|---|
| For Use With | Laptops |
| Operating System Compatibility | Windows® 2000, XP, Vista™, 7, 8, 10, 11 |
| Connector/Port/Interface | USB-C |
| Batteries Required | No |
| Batteries Included | No |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2" |
| Height | 4.2" |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Power Adapter; Quick Start Guide |
| Compliance Standards | CE; FCC; RoHs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















