Professional Notebook, 1-Subject, Narrow Rule, Black Hardcover, (192) 9.75 x 7.5 Sheets
$53.46
$42.77/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Professional Notebook, 1-Subject, Narrow Rule, Black Hardcover, (192) 9.75 x 7.5 Sheets.
Available in a variety of colors, this notebook contains everything today's professional needs to stay organized. The simple graphic layout is designed for taking notes in meetings while special sections are useful for planning projects and keeping track of important lists. Each book comes with rounded corners, acid-free paper, bookmark ribbon, elastic closure and expandable inner pocket that contains the Moleskine history inside.
Why customers choose this product
- Available in a variety of colors and formats.
- Contains everything that today's professional needs to stay organized.
- A simple graphic layout is designed for taking notes with special sections for planning projects.
- Lists become easy with the professional notebook page format.
- Acid-free paper.
- Notebook features a bookmark, elastic closure and expandable inner pocket.
Technical Specifications
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
|---|---|
| Pocket Sized | No |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Book-Binding Details | Casebound: Hard Cover |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Black |
| Color Family | Black |
| Book-Spine Length | 9.75" |
| Book Width | 7.5" |
| Front-Cover Material | Cloth Exterior; Paperboard Core |
| Back-Cover Material | Cloth Exterior; Paperboard Core |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Sheets per Book/Journal | 192 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.75 x 7.5 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Sheet-Ruling Color | Black |
| Sheet Basis Weight (lb) | 47 lb Text |
| Number of Pockets | 1 |
| Pocket Details | Loose-Sheet Pocket |
| Dated | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Hard Cover Workbook—Sturdy, durable cover protects pages. |
You can only compare four products at once















