Product Description
Roam Touchdown Workstation, 33" x 30" x 51.5", Beech/Dark Gray.
Perfect for open environments like classrooms, active offices and community centers, the Roam Personal Workstation instantly creates a private desktop where a student, employee or guest can sit down, focus and be productive. Fabric stretched over a sturdy steel frame surrounds a durable laminate desktop on three sides creating a distraction-resistant, personal workspace. Openings in the fabric discreetly guide cords and cables to help maintain a more organized workspace. Add a Safco Swivel Keg Seat (sold separately) to the Roam for the ideal finish to your individual workstation.
Why customers choose this product
- Unique and versatile individual workspace, perfect for a worker who likes to move between work areas or who travels between offices frequently.
- Beech laminate tabletop surrounded by fabric on three sides for a private, focused workspace.
- Constructed of a steel tube frame with powder coat finish for long-lasting durability while also remaining lightweight and easily movable.
- Fabric openings for cable management to create a clean, organized space.
- Multiple units can be used together within an open floor plan.
- Great for open offices, libraries, schools, computer labs, and more to create a private workspace, meeting place or touchdown point.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Portable Desks & Mobile Workstations |
|---|---|
| Series Name | Safco® Roam |
| Worksurface/Base Color | Beech/Dark Gray |
| Color Family | Beech |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Width | 33" |
| Worksurface Depth | 30" |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Base Material | Steel |
| Overall Width (Max) | 33" |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Overall Height (Max) | 51.5" |
| Weight Capacity | 50 lb |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Weight (Fully Assembled) | 49 lb |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















