Comfy Footrest, 18w x 13.4d x 4.3h, Black
$40.30
$32.24/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Comfy Footrest, 18w x 13.4d x 4.3h, Black.
Get off your feet with this black adjustable footrest. Multiple tilt angles and three height settings allow you to find the most comfortable position, and the non-slip surface keeps your feet in place. This Mind Reader adjustable footrest has an ergonomic design that supports your legs for enhanced relaxation at home or at the office.
Why customers choose this product
- Footrest helps improve circulation while seated at your desk or workstation.
- Adjustable tilt and height make sure it can be adapted to any workspace.
Technical Specifications
| Global Product Type | Footrests |
|---|---|
| Width | 18" |
| Height | 4.3" |
| Depth | 13.4" |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Adjustability | Height; Tilt |
| Surface Features | Nonslip |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















