Product Description
Adjustable Desk Screen with Returns, 48 to 78 x 29 x 26.5, Polyester, Gray.
Lumeah Adjustable Desk Screen with Returns is designed to be multifunctional, sound proofing and pinnable. Reduces sound, creates privacy and allows you to tack notes onto its surface. The perfect solution for creating privacy and minimizing distractions. Easy to move with big results, the Desk Screen is light in weight yet powerful in use. Adjustable from 48" w to 78" w to fit many different sized desks. Vertical webbing able to be used for storage. Easy DIY install and bleach cleanable.
Why customers choose this product
- Designed to be multifunctional, sound proofing, and pinnable.
- Reduces sound, creates privacy and allows you to tack notes onto its surface.
- Adjustable from 48" w to 78" w to fit many different sized desks.
- Easy to move with big results, light in weight yet powerful in use.
- Vertical webbing able to be used for storage.
- Easy DIY install.
- Bleach cleanable.
Technical Specifications
| Global Product Type | Social Distancing Barriers |
|---|---|
| Color(s) | Gray |
| Overall Width | 48" |
| Overall Depth | 29" |
| Overall Height | 26.5" |
| Material(s) | Polyester |
| Thickness | 0.47" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















