Product Description
Eccellenza Touch Bean to Cup Brewing System, Gray.
Introducing the next generation in bean-to-cup brewing. The Eccellenza Touch™, part of the Keurig® Collection, offers an exceptional variety of specialty drinks ? all ground, brewed, and delivered at the touch of a screen. The innovative new brewing system brings the coffeehouse experience to the workplace; while ensuring convenience, consistent taste, and quality you expect from Keurig®.
Why customers choose this product
- 10.1" high-resolution color touchscreen.
- Unique Reverse French Press technology.
- Over 150 (12 oz) cup capacity daily.
- Choose from 10 beverage types: Gourmet Coffee, Espresso Style, Cappuccino, Latte, Mochaccino, Cafe Mocha, Hot Chocolate, Hot Milk Chocolate, French Vanilla, French Vanilla Coffee.
- Two coffee hoppers, total 5 lbs (2.5 lbs each).
- Three powder hoppers (Milk, French Vanilla and Cocoa).
- 8 oz, 10 oz, 12 oz default cup sizes.
- Three brew strengths.
- No paper filters required.
Lead time: Non-Stock Item - Extended Delivery Time
Technical Specifications
| Global Product Type | Single Cup Coffee Brewers |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Width | 20" |
| Depth | 20.25" |
| For Use With | Whole Bean Coffee |
| Height | 28" |
| Material(s) | Metal/Plastic |
| Color(s) | Gray |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Commercial UL; NSF Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















